Teknoloji

Anasayfa /  Teknoloji

ÜRETİM

Sünger iki ana kimyasalın (Polyol ve İzosiyanat) ve çeşitli yan kimyasalların tepkimeye girmesi ile oluşur. Firmamızda bu kimyasallar LAADERBERG Sünger Döküm Makinası’ nda mikser yardımı ile karıştırılarak sünger elde edilir. Sünger oluşumu çok hızlı gerçekleşen bir olaydır. Firmamızda 14 DN ve 32 DN arasında çeşitli özelliklerde sünger üretilir. Döküm makinasında oluşturulan süngerler firma içerisinde belirlenmiş ebatlara göre dökülür. Firmamızda 120 ile 250 cm genişliğinde sonsuz uzunlukta blok halinde üretimi yapılır. Blok halinde üretilen bu süngerler özelliklerine göre 12 saat ile 72 saat arasında değişen süreler ile dinlenmeye bırakılır. Dinlenmesi tamamlanan süngerler kesimhane bölümüne alınarak çeşitli kesme işlemlerinden geçirilir. Müşteri isteklerine göre yapılan bu kesme işlemleri düz kesim, rulo ve kontur kesim şeklindedir. Müşteri isteklerine göre kesilen bu süngerler orjinal naylon ile ambalaj yapılarak barkodla sevk edilebilir hale gelir. Sevkiyat alanına gelen süngerler sevkiyat personelleri tarafından el terminalleri ile araçlara yüklenerek firmalara gönderilir.

KESİM SÜRECİ

Üretiminde Rulo, Düz Kesim ve CNC gibi kesim tekniklerinden yararlanan YAYSÜN, müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre hizmet vermektedir. YAYSÜN de üretilen belirli Dansite (Yoğunluk) süngerler müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre Rulo sünger kesim Makinasında 0,5 cm ile 5 cm kalınlıklarda, Döner sünger kesim makinalarında 0,3 cm ile 100 cm kalınlıklarda , CNC sünger kesim makinalarında 3 boyutlu kesim dahil istenilen şekil ve istenilen ölçülerde kesim yapılabilmektedir. Üretim sonucunda oluşan fire parçaları şerit ve kırpık süngerler haline getirip istenilen ebat ve miktarlarda kesilerek müşterilerin kullanımına sunulmaktadır. YAYSÜN’ de üretilen süngerler deneyimli paketleme personeli tarafında öznenle kalitesi kontrol edilerek müşteri isteklerine göre paketleme yapılarak sevk edilebilir hale getirilir.

KONTROL SÜRECİ

YAYSÜN, üretimde kullandığı tüm hammaddelerin yanı sıra müşterilere gönderilecek ürünlerin son kontrollerini kendine ait özel laboratuvarda gerçekleştirmektedir. YAYSÜN, ürettiği süngerlere TSE ve ISO standartlarına uygun olarak Dansite (Yoğunluk) Tayini (TS EN ISO 845), Kalıcı Deformasyon (TS EN ISO 1856) Esneklik Özelliklerinin Belirlenmesi (TS EN ISO 8307) gibi testleri kendi bünyesindeki laboratuvarda yapmaktadır. Sünger özelliklerinin belirlendiği diğer testler Yanma Özellikleri (TS 6999 EN ISO 3582) , Kopma Anındaki Uzaman Miktarı (TS EN ISO 1798), Sabit Yük Altında Yorulma Özelliklerinin Tayini (TS 3466 EN ISO 3385) Sertlik Tayini (TS EN ISO 2439) TSE tarafından akreditasyonlu kurum ve kuruluşlar tarafından belirli periyotlarda yaptırılmaktadır. Ayrıca müşterilere gönderilecek tüm parti ürünlerin ölçü ve deformasyon kontrolleri eğitimli personeller tarafından üretim esnasında yapılmaktadır.